Svi postovi po kategorijama

Svi postovi Organskog carstva po kategorijama

  Kako bi Vam omogućila lakše snalaženje i traženje objavljenih postova Organskog carstva složila sam ih po kategorijama. Klikom na bilo koji naslov direktno se otvara Vaš željeni post. :) Korak po korak do vlastitog organskog vrta: Čišćenje i priprema zemljišta Izrada tople gredice Sjetva mog eko povrtnjaka Vrtlarski radovi u rano proljeće Kako složiti kompostnu hrpu? Kako povećati broj glista u organskom vrtu? Početak vrtlarske sezone Mješovita sadnja Osnove organskog vrtlarenja 1. dio Osnove organskog vrtlarenja 2.dio Urbani vrt 1.dio Urbani vrt 2. dio Božje ovčice kao zaštitnice organskog vrta Recikliranje jesenskog lišća Kako pripremiti organski vrt za zimu Prepoznavanje tipa tla u vašem vrtu Poboljšanje strukture tla i njeni poboljšivači Određivanje i mijenjanje pH vrijednosti tla Biljke kao indikatori tla Planiranje plodoreda u organskom vrtu Malčiranje - prekrivanje tla organskom masom Sjetva sjemena u zatvorenom - uzgoj presadnica Planiranje sjetve/sadnje u organskom vrtu B il

Prepoznajte tip tla u Vašemu vrtu


Tlo 

U organskom vrtlarenju tlo predstavlja najvažniju značajku vrta i stoga mu posvećujem posebnu pažnju. <3
Tlo se sastoji od mineralnih čestica, organske tvari, zraka i vode koji zajedno čine uzgojni medij za uzgoj biljaka.
Za organskog vrtlara tlo je veliki megaorganizam u kojemu sve vrvi od života. Ako uzmemo u ruku šaku zemlje nećemo biti ni svjesni da se u njoj kriju milijuni sićušnih, živih, malih stvorenja koja se brinu za rast naših biljčica dostavljajući im potrebna hranjiva i vodu.
O svim tim malim životinjicama u tlu ovisi i njegova plodnost stoga je potrebno bolje se upoznati sa vrstom tla u našemu vrtu kako bi se o njemu mogli brinuti na najbolji mogući način ne narušavajući njegovu ravnotežu.

Kako prepoznati tip tla 

Tip tla u svome vrtu najbolje ćete upoznati postepeno, obrađujući ga i pažljivo promatrajući.
Sve vrste tla (osim tresetnih) nastale su tijekom milijuna godina raspadanjem stijena pod utjecajem vremena, a nastale čestice koje su različitih veličina sastavni su dio gotovo svakog tla.
Njihova veličina, omjer pojedine čestice kao i kemijski sastav (ovisi od vrste stijena od koje su nastale) određuju tip tla.
Tri su vrste mineralnih čestica zastupljene u tlu: pijesak, prah i glina.
Najčešće tla sadrže sve tri kopnente (vrste čestica), a njihov udio pokazatelj je teksture tla.
Podjednaki omjeri čestica koji su zastupljeni u nekom tlu upućuju da je riječ o ilovastom tlu (ilovača).
Kako bi sami odredili udio pojedine čestice koja je zastupljena u tlu uzmemo uzorak zemlje (bez organske tvari), napunimo 3/4 staklenke pa je do vrha napunimo vodom i tresemo dok se zemlja potpuno ne rastopi u vodi. Zatim staklenku ostavimo da stoji najmanje 8 sati kako bi se čestice razdvojile u slojeve da bi mogli utvrditi  o kojem tipu tla je riječ.
Ako u tlu prevladava jedna čestica, možemo reći da je ono pjeskovito, glinasto ili praškasto.

Također, promatrajući uzorak vlažne zemlje i mrveći ga među prstima približno možemo odrediti tip tla u našemu vrtu. Ako uzmemo u ruku šaku vlažne zemlje i oblikujemo u valjak i on pri tome ne puca, možemo zaključiti da je bogata glinom. Ako pak valjak puca riječ je o pjeskovitom ili tresetnom tlu.

Glinasto tlo - smeđe, žute ili sive boje, pod prstima je ljepljivo,, glatko i lako se oblikuje u valjčiće.
Glinasta tla imaju svojih prednosti, ali i mana.
Mogu biti bogata hranjivim tvarima koja su potrebna za rast bilja, ali s druge strane korijenje biljaka teško prodire do hranjiva jer je tlo gusto i zbijeno.
Nakon obilnijih kiša zbog loše propusnosti i nedostatka zraka često se na površini zadržava voda, a tijekom ljetnih vrućina površina je veoma tvrda i često ispresijecana pukotinama.
Glinasta tla zbog svega navedenog veoma je teško obrađivati.

Pjeskovito tlo - Sadrži najveći udio čestica pijeska koji se osjete među prstima te uzorak vlažne zemlje nije moguće oblikovati u valjak.
Ova vrsta tla je laka za obradu, ali se brzo isušuju zbog velikog prostora među pjeskovitim česticama.
Sadrži manje hranjiva za biljke zbog brzog otjecanja vode koja ih ispire.

Praškasto tlo - ima obilježja između gline i pijeska. Trljanjem među prstima proizvodi pištav zvuk, a prsti ostaju jako prljavi.
Dobro zadržava vlagu i bogato je hranjivim tvarima.
Zbog brzog stvrdnjavanja teška su za obradu.

Tresetno tlo - nastaje na mjestima gdje vlažni i kiseli uvjeti ne dozvoljavaju potpunu razgradnju  organske tvari.
Crno tlo, mrvičaste strukture koje je veoma bogato organskom tvari.
Neplodno je i kiselo, ali moguće ga je učiniti plodnim.
Lako upija vodu, ali se  brzo isušuje i mrvi.
Pod prstima je vlaknasto, spužvaste teksture i nije ga moguće oblikovati u valjak.

Vapnenačko tlo - nastaje iznad vapnenca. žućkasto - bijele boje, na dodir ljepljivo, mrvičaste strukture zbog čega ga nije moguće oblikovati u valjak.
Sadrži komadiće vapnenca, može biti tvrdo te otežati sadnju.
Obično je lužnato i ocjedito.

Tip tla nije uvijek lako odrediti pogotovo ako se u vrtove dovozila zemlja tijekom vremena pa se može desiti da je zastupljeno nekoliko tipova tla u vrtu.
Također, tip tla nije moguće promijeniti, ali je na sreću svakog organskog vrtlara moguće utjecati na promjenu strukture tla te poboljšati i održati njegovu plodnost. :)




Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Tablica dobrih i loših susjeda u vrtu

Krumpir pod slamom / vrt bez prekopavanja

Lukova muha - najopasniji štetnik luka