Svi postovi po kategorijama

Svi postovi Organskog carstva po kategorijama

  Kako bi Vam omogućila lakše snalaženje i traženje objavljenih postova Organskog carstva složila sam ih po kategorijama. Klikom na bilo koji naslov direktno se otvara Vaš željeni post. :) Korak po korak do vlastitog organskog vrta: Čišćenje i priprema zemljišta Izrada tople gredice Sjetva mog eko povrtnjaka Vrtlarski radovi u rano proljeće Kako složiti kompostnu hrpu? Kako povećati broj glista u organskom vrtu? Početak vrtlarske sezone Mješovita sadnja Osnove organskog vrtlarenja 1. dio Osnove organskog vrtlarenja 2.dio Urbani vrt 1.dio Urbani vrt 2. dio Božje ovčice kao zaštitnice organskog vrta Recikliranje jesenskog lišća Kako pripremiti organski vrt za zimu Prepoznavanje tipa tla u vašem vrtu Poboljšanje strukture tla i njeni poboljšivači Određivanje i mijenjanje pH vrijednosti tla Biljke kao indikatori tla Planiranje plodoreda u organskom vrtu Malčiranje - prekrivanje tla organskom masom Sjetva sjemena u zatvorenom - uzgoj presadnica Planiranje sjetve/sadnje u organskom vrtu ...

Facelija - vrijedni ,,pomagač,, u organskom vrtu


Facelija (Phacelia tanacetifolia Benth) jednogodišnja je medonosna biljka koja je u Europu stigla iz Amerike početkom 19. stoljeća te se kod nas ova vrsta i najčešće uzgaja.
Cijenjena je kao jedna od najznačajnijih medonosnih vrsta koja osigurava pčelama bogatu pašu jer njena cvatnja traje oko mjesec dana te su njeni plavo -- ljubičasti cvijetovi prepuni gladnih pčelica te drugih korisnih oprašivača (bumbari, solitarne pčelice),  koji uživaju u njenom bogatom cvjetnom nektaru i peludi. Pčelari koji uzgajaju ovu biljku radi ispaše svojih pčela mogu sakupiti iz košnica i do 1000 kg/ha meda koji je vrlo ukusan i ljekovit.
 U organskim vrtovima uzgoj facelije je vrlo značajan jer pridonosi očuvanju populacije pčela i bumbara te na taj način utječe i na bolju oplodnju i kvalitetu okolnog bilja.
Kako je facelija brzorastuća biljka sve više se uzgaja za zelenu gnojidbu kao poboljšivač kvalitete tla. Ukopavanje, ili zaoravanje zelene mase se vrši u fazi cvatnje jer je u biljci tada najpovoljniji C : N odnos. Naime, sastav mineralnih tvari u biljci mijenja se tijekom cijele vegetacije pa tako starije biljke sadrže više celuloze i teže se razlažu, dok mlade biljke sadrže više pepela i dušika pa zbog brze razgradnje dolazi do gubitka dušika. Unošenjem u tlo 2 -3 tjedna prije sjetve glavne kulture koja će biti opskrbljena sa dušikom postižu se iznimni rezultati.
 Zbog svoga dobro razvijenog korijenovog sistema koji prodire do 70 cm u zemlju, facelija rahli teška, glinasta tla te popravlja njihov vodozračni odnos, dok na pjeskovitim, lakšim tlima povećava kapacitet za vodu.
Neka znanstvena istraživanja koja su provedena u Njemačkoj ukazuju na činjenicu da je uzgoj facelije kao postrni usjev znatno smanjio broj repine nematode i to čak 20 - 30 % pa se smatra da je facelija i nematocidna biljka i da je veoma korisna za očuvanje pedohigijene tla.

Uzgoj facelije u organskom vrtu

Optimalna sjetva facelije je od druge polovine drugog mjeseca pa sve do šestog mjeseca, odnosno ako ima dovoljno vlage u tlu. Ako je sušna godina, potrebno je redovno zalijevati nasad dok ne niknu biljke te u fazi cvjetanja. Nakon sjetve koja se vrši na dubini od 2 cm,   facelija niće otprilike nakon dva tjedna, a cvijeta 30 dana nakon nicanja, Želimo li produžiti cvatnju facelije,  možemo je sijati svakih nekoliko tjedana na praznim gredicama u vrtu. Ovakav način uzgoja idealan je u većim vrtovima gdje često dolazi do nestašice organske mase za prekrivanje tla. Facelija je izvrsni biljni prekrivač tla (malč) koji ga štiti od isušivanja, ispiranja, smrzavanja, a ujedno suzbija i rast korova.
Facelija se u Engleskoj sije između redova krumpira zbog povećanja priroda.
Idealno bi bilo uvesti sjetvu facelije u plodored te na taj način očistiti tlo od štetnika, poboljšati njegovu strukturu, povećati sloj humusa unošenjem organske mase u tlo, ili prekrivanjem tla.
Kao nematocidna biljka izvrsna je predkultura za kupusnjače, krumpir i repu.


Ranom, proljetnom sjetvom, facelija zbog svoga brzog rasta i velike zelene mase brzo prekriva tlo te sprječava rast korova. Vrlo je otporna na niske temperature te preživljava do - 7 stupnjeva C. Zbog toga se može uzgajati i kao ozima biljka na mediteranu, a na kontinentu će prezimiti samo u slučaju ako su zime dosta blage.
Sjeme facelije je dosta sitno pa ga je dobro pomiješati sa pšenićnim grizom (koji je iste težine kao i sjeme facelije) zbog ravnomjernije sjetve.
Od sjetve pa do zrelosti sjemena proći će od 120 -140 dana pa ga je tada moguće prikupiti i spremiti za slijedeću sezonu. Često se dešava da se facelija sama zasije te rano u proljeće nikne na prošlogodišnjim gredicama što je velika radost za sve organske vrtlare. <3<3<3




Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Tablica dobrih i loših susjeda u vrtu

Krumpir pod slamom / vrt bez prekopavanja

Lukova muha - najopasniji štetnik luka