Svi postovi po kategorijama

Svi postovi Organskog carstva po kategorijama

  Kako bi Vam omogućila lakše snalaženje i traženje objavljenih postova Organskog carstva složila sam ih po kategorijama. Klikom na bilo koji naslov direktno se otvara Vaš željeni post. :) Korak po korak do vlastitog organskog vrta: Čišćenje i priprema zemljišta Izrada tople gredice Sjetva mog eko povrtnjaka Vrtlarski radovi u rano proljeće Kako složiti kompostnu hrpu? Kako povećati broj glista u organskom vrtu? Početak vrtlarske sezone Mješovita sadnja Osnove organskog vrtlarenja 1. dio Osnove organskog vrtlarenja 2.dio Urbani vrt 1.dio Urbani vrt 2. dio Božje ovčice kao zaštitnice organskog vrta Recikliranje jesenskog lišća Kako pripremiti organski vrt za zimu Prepoznavanje tipa tla u vašem vrtu Poboljšanje strukture tla i njeni poboljšivači Određivanje i mijenjanje pH vrijednosti tla Biljke kao indikatori tla Planiranje plodoreda u organskom vrtu Malčiranje - prekrivanje tla organskom masom Sjetva sjemena u zatvorenom - uzgoj presadnica Planiranje sjetve/sadnje u organskom vrtu B il

Sikavica (Silybum marianum) - čuvarica jetre


Sikavica je ljekovita biljka koja pripada porodici glavočika, u narodu još zvana gospin trn,  osljebad, šarena badeljka, bijeli stričak, magareća salata i dr... 
Raste samoniklo uz putove na sunčanim mjestima u primorskim krajevima. Uzgaja se i na kontinentu kao jednogodišnja biljka koja se sama zasijava pomoću vjetra te jednom posađena uvijek ponovno izbija na raznim mjestima u vrtu.
Srodna vrsta joj je Čakalj (Cnicus benedictus) pa mnogi sikavicu zamjenjuju za čakalj, iako nije riječ o istoj biljci. Od sličnih bodljikavih biljaka razlikuje se po svojim prošaranim bjelkasto mramornim listovima.
Ljekovita svojstva Sikavice  poznata su već 2000 godina kada se korijen koristio za poticanje povraćanja. 
Biljka koja nema konkurenciju po svojoj sposobnosti regeneracije jetre te bi se ovo znanje trebalo dalje prenositi, a kako sam zagovornik sadnje ljekovitog bilja po vrtu od srca Vam preporučam da nabavite sjeme te ju posijete u svoj vrt kako bi Vam uvijek bila pri ruci. <3
Sikavica je dvogodišnja, zeljasta biljka, krupnih, ovalnih i prošaranih (mramornih) listova obrubljenih i  bodljama. Cvjetovi su ljubičasti, ovalni i cvatu pojedinačno na vrhu stabljike, okruženi trnovitim ovojnim listićima. Cvatu od svibnja pa sve do rujna kada se skupljaju mali plodovi tamno - smeđe boje koje kada dozori raznosi i vjetar pa se sikavica sama zasijava i pojavljuje u rano proljeće kao mala biljčica koju možemo presaditi na odgovarajuće mjesto kako nam ne bi zauzela svojim ogromnim i razgranatim rastom (do 2 metra) mjesta koja smo odredili za neke druge biljke. :)


 Mješavina flavanolignana  (1-3 %) poznata kao silimarin nalazi se isključivo u plodovima koji se zbog toga koriste na razne načine (prah, tinktura, čaj, ulje) kod čišćenja i eliminacije otrova iz jetre. Silimarin ima jaka antioksidativna svojstva te ima jak, pozitivan učinak i na prostatu.
Laboratorijske studije pokazuju da aktivne tvari koje se nalaze u sikavici imaju pozitivne učinke i protiv raka.
Djeluje tako što mijenja vanjsku građu stjenki jetrenih stanica (hepatocita) tako da u nju više ne prodiru otrovi te pospješuje djelovanje enzima polimeraze i povećava sintezu bjelančevina u ribosomima. Aktivacijom enzima razgrađuju se strane stvari i potiče obnova stanica nakon oštećenja što dovodi do smanjenja upale i ima antioksidativni učinak.
Kliničkim ispitivanjem dokazano je kako redovitim i dužom primjenom sikavice se obnavlja i regenerira jetra i usporava se proces propadanja jetrenog tkiva.
Pripravci od sjemenki koriste se kod masne jetre, ciroze jetre, alkoholnog hepatitisa, oštećenja jetre izazvane upotrebom velike količine lijekova, kod trovanja i oštečenja jetre gljivama, nepravilne prehrane, želučanih tegoba, ali i kao i izvrsno sredstvo za detoksikaciju organizma.
Zelenim dijelovima biljke koji su isto ljekoviti, ali u manjim količinama moguće je održavati zdravlje jetre i koristiti ih kod žutice i žučnih kolika.

Upotreba:
 
Ulje sikavice koje se može kupiti u trgovinama zdrave hrane koristi se za liječenje i zdravlje jetre, ali i kožnih bolesti. Koristi se 1 velika žlica ulja dnevno,  najbolje na salatu, ili kao dodatak jelima koji se ne obrađuju termički.

Tinktura od plodova (sjemenki sikavice) - potrebno je 250 grama zrelog i osušenog sjemena sikavice preliti sa 1 litrom 70% alkohola te ostaviti zatvoreno na toplom mjestu uz svakodnevno mućkanje mjesec dana. Nakon mjesec dana procijediti i koristiti 3 puta dnevno po 30 kapi u čaju ili običnoj vodi kao pomoć kod navedenih bolesti jetre. Plodovi (sjemenke) se spremaju krajem kolovoza i početkom rujna.

Čaj od listova sikavice  - pola čajne žličice sušenih listova preliti sa 2 dcl kipuće vode te ostaviti da odstoji 10 -15 minuta. Piti 2-3 šalice dnevno za poticanje probave. Listovi sikavice beru se u svibnju i suše te spremaju u staklenke.

Čaj od sjemenki sikavice - jednu vrhom punu čajnu žličicu zdrobljenih sjemenki preliti sa kipućom vodom i ostaviti da stoji 10-15 minuta. Piti 3 puta dnevno po 3 šoljice na dan kao pomoćno sredstvo kod jetrenih bolesti.

Naljev  1 žličica zdrobljenih sjemenki stavi se u 2 dcl vode i ostavi stajati nekoliko sati te se zatim grije do vrenja. Ovakav način priprave čaja sadrži u sebi veću količinu silimarina.

U pučkoj medicini sjemenke sikavice koriste se još i u obliku obloga kod čireva podkoljenice (ulcus cruris) i opakih izjedajučih čireva kože (ulcus rodens) te kod proširenih vena ( variccs). 
U ljekarnama se mogu pronaći i gotovi pripravci koji sadrže u sebi od 200 - 400 mg silimarina što je i preporuka unosa u organizam.
Kako kod sikavice nema neželjenih djelovanja može se u dužim periodima koristiti kao sredstvo i pomoć kod navedenih bolesti. 


Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Tablica dobrih i loših susjeda u vrtu

Krumpir pod slamom / vrt bez prekopavanja

Lukova muha - najopasniji štetnik luka