Svi postovi po kategorijama

Svi postovi Organskog carstva po kategorijama

  Kako bi Vam omogućila lakše snalaženje i traženje objavljenih postova Organskog carstva složila sam ih po kategorijama. Klikom na bilo koji naslov direktno se otvara Vaš željeni post. :) Korak po korak do vlastitog organskog vrta: Čišćenje i priprema zemljišta Izrada tople gredice Sjetva mog eko povrtnjaka Vrtlarski radovi u rano proljeće Kako složiti kompostnu hrpu? Kako povećati broj glista u organskom vrtu? Početak vrtlarske sezone Mješovita sadnja Osnove organskog vrtlarenja 1. dio Osnove organskog vrtlarenja 2.dio Urbani vrt 1.dio Urbani vrt 2. dio Božje ovčice kao zaštitnice organskog vrta Recikliranje jesenskog lišća Kako pripremiti organski vrt za zimu Prepoznavanje tipa tla u vašem vrtu Poboljšanje strukture tla i njeni poboljšivači Određivanje i mijenjanje pH vrijednosti tla Biljke kao indikatori tla Planiranje plodoreda u organskom vrtu Malčiranje - prekrivanje tla organskom masom Sjetva sjemena u zatvorenom - uzgoj presadnica Planiranje sjetve/sadnje u organskom vrtu ...

Vegetativnim razmnožavanjem pomoću reznica do omiljenih ljekovitih i ukrasnih grmova


 Najjednostavniji i najuspješniji način  razmnožavanja omiljenih grmova je pomoću zelenih i poludrvenastih reznica. Ovim načinom možete razmnožiti biljke koje su rijetke, kao i sve one koje želite imati u svom vrtu, a vidjeli ste ih kod susjeda, ili pak u parkovima i sl. Pomoću reznica biljke se mogu razmnožiti na neograničen broj puta, a genetski su identične matičnoj (roditeljskoj biljci).

Prednosti vegetativno razmnoženih biljaka pomoću reznica su brži i snažniji rast pa biljke mogu cvjetati već istu godinu ako ih razmnožimo u rano proljeće.

Da bi se biljke uspješno ukorijenile potrebno je uzeti zdrave reznice bez cvijeta sa višegodišnjih grmova poput lavande, ružmarina, kadulje, oleandera, hortenzije i sl. i to najbolje kada su grmovi u stanju mirovanja.

Oštrim vrtnim škarama odsijecite reznicu dužine oko 10 centimetara te pažljivo uklonite listove sa donje 2/3 reznice tako da na vrhu ostane tek nekoliko listića.

Ispod najdonjeg pupa napravite kosi rez vrtnim škarama da bi dobili veću površinu za ukorjenjivanje.

Reznice je dobro staviti u pripremljen vrbin sok koji je prirodni hormon rasta te nakon nekoliko sati posaditi u supstrat pomiješan sa riječnim pijeskom u omjeru 1:1, tako da prvi list bude odmah iznad zemlje. Sve zalijte i prekrijte posudu najlonskom vrećicom te svaki dan malo prozračite te održavajte supstrat vlažnim. Reznice držite u zaštićenoj prostoriji sa dovoljno svjetla pri temperaturi od oko 20 stupnjeva Celzija.


Nakon otprilike 7-8 tjedana reznice bi trebale pustiti korjenčiće pa ih treba presaditi u zasebne posude i čuvati na zaštićenom mjestu sve do travnja kada se mogu presaditi na stalno mjesto u vrtu.


Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Tablica dobrih i loših susjeda u vrtu

Krumpir pod slamom / vrt bez prekopavanja

Lukova muha - najopasniji štetnik luka