Svi postovi po kategorijama

Svi postovi Organskog carstva po kategorijama

  Kako bi Vam omogućila lakše snalaženje i traženje objavljenih postova Organskog carstva složila sam ih po kategorijama. Klikom na bilo koji naslov direktno se otvara Vaš željeni post. :) Korak po korak do vlastitog organskog vrta: Čišćenje i priprema zemljišta Izrada tople gredice Sjetva mog eko povrtnjaka Vrtlarski radovi u rano proljeće Kako složiti kompostnu hrpu? Kako povećati broj glista u organskom vrtu? Početak vrtlarske sezone Mješovita sadnja Osnove organskog vrtlarenja 1. dio Osnove organskog vrtlarenja 2.dio Urbani vrt 1.dio Urbani vrt 2. dio Božje ovčice kao zaštitnice organskog vrta Recikliranje jesenskog lišća Kako pripremiti organski vrt za zimu Prepoznavanje tipa tla u vašem vrtu Poboljšanje strukture tla i njeni poboljšivači Određivanje i mijenjanje pH vrijednosti tla Biljke kao indikatori tla Planiranje plodoreda u organskom vrtu Malčiranje - prekrivanje tla organskom masom Sjetva sjemena u zatvorenom - uzgoj presadnica Planiranje sjetve/sadnje u organskom vrtu B il

Naklijanim krumpirom do ranijeg i većeg uroda

 

Naklijavanje je proces u kojem gomolji krumpira prolaze različite faze, a rezultat su zdrave i jake klice. Da bi uspješno naklijali krumpir potrebno je osigurati valjane uvjete. Sa naklijavanjem treba početi 30 - 40 dana prije same sadnje. Ako ostavljamo svoj sjemenski krumpir iz godine u godinu, često se događa da zbog neadekvatnog spremanja krumpir pusti končaste dugačke klice što se obično događa zbog visokih temperatura u prostorima u kojima se čuva. Ako je krumpir pustio duge, tanke klice one je potrebno pokidati do same kore kako bi se u procesu naklijavanja pojavile debele čvrste klice. Zdravi gomolji se nakon toga slažu u drvene ili plastične gajbice u jednom sloju te stavljaju u prozračnu i dovoljno osvijetljenu prostoriju.

Najbolje je krumpir postaviti u blizini prozora kako bi bio izložen prirodnoj sunčevoj svjetlosti. Gajbe se mogu slagati jedna na drugu kod veće količine  gomolja, ali ih je onda svakih nekoliko dana potrebno okretati kako bi sa svih strana krumpir bio izložen svjetlu. Idealna temperatura je oko 15 stupnjeva Celzija. Nakon određenog vremena pojavit će se debele, nekoliko centimetara dugačke i čvrste klice u boji tipičnoj za vrstu sorte ( roza, zelene ili ljubičaste).

Končaste klice potrebno je pokidati


Prednosti naklijavanja krumpira su : brže nicanje i ukorjenjivanje zbog čega se skraćuje vegetacija i do dva tjedna, ujednačen rast i stopostotna klijavost, zdravije biljke koje su otpornije na plamenjaču i druge bolesti te povećan prinos,

Veći gomolji krumpira mogu se podijeliti na dva ili više dijelova, ali pritom krumpire treba rezati uzdužno kako bi se osigurala veća površina i jednak broj klica. Najbolje je to obaviti oko tjedan dana prije sadnje kako bi se zatvorila površina reza na gomolju i stvorila zaštitna opna. U slučaju da se krumpiri režu prije same sadnje tada je poželjno polovine gomolja uvaljati u drveni pepeo koji je idealna zaštita od patogena i zemljišnih štetnika.



Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Tablica dobrih i loših susjeda u vrtu

Krumpir pod slamom / vrt bez prekopavanja

Tušt (portulak) - lijek iz božje ljekarne